Všetky objednávky vytvorené po dátume 20.12.2024 po 13:00 budú vyexpedované až v novom roku. Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov. :)

Psoriáza alebo lupienka? Príčiny, prejavy a možnosti liečby!

Oba názvy v nadpise tohto článku sú správne. Psoriáza je známa aj ako lupienka. O čo vlastne ide, koho môže postihnúť, aké sú najčastejšie prejavy a sú v dnešnej dobe dostupné účinné možnosti liečby? To všetko sa dozviete!

Tak, poďme pekne postupne. V prvom rade si povieme niečo o tom, čo je psoriaza. Vo všeobecnosti ide o dedičné a chronické ochorenie kože, pre ktoré je charakteristická nadmerná obnova kožných buniek. Psoriaza vo vlasoch, psoriaza na hlave, psoriaza na laktoch či psoriaza na nohach. Na týchto všetkých miestach sa toto nepríjemné ochorenie môže objaviť. Prečo vôbec vzniká a koho môže postihnúť?

ako-vyzera-psoriaza

Prečo vzniká psoriaza?

Konkrétna príčina vzniku psoriázy dodnes nie je známa. Toto ochorenie je totiž ovplyvnené viacerými vnútornými a vonkajšími faktormi. Medzi hlavné psoriaza príčiny a teda spúšťače patrí rozhodne stres, bakteriálne infekcie či genetická predispozícia. Ide o autoimunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém napadá vlastný organizmus. Okrem iného, dobrou správou je, že psoriaza nie je infekčná. Mnohí ľudia sa často pýtajú, ako sa prenáša psoriaza. Nejako, pretože nedochádza k jej prenosu.

Nezabúdajte: Za spúšťače lupienky sa považuje aj poranenie kože, ktoré vznikne pri úpale alebo tetovaní či užívanie niektorých liekov. Ako napríklad, betablokátorov, nesteroidných protizápalových liekov či liekov proti malárii.

psoriaza-liečba

Koho psoriáza postihuje?

Psoriaza je ochorenie, ktoré si bohužiaľ nevyberá. To znamená len jediné. Môže postihnúť kohokoľvek. V tomto prípade vek ani pohlavie nehrá žiadnu. Aj napriek tomu je však známe, že najčastejšie sa so psoriázou môžete stretnúť u detí, mladistvých do 15 rokov, prípadne u dospelých medzi 30. – 40. rokom.

Aké má psoriaza príznaky?

Psoriaza začiatky môžu vyzerať aj ako ružovočervené škvrny, ktoré sú rôznych veľkostí na pokožke. Pokryté sú odlupujúcimi sa striebristými šupinkami. Charakteristickým prejavom je nepríjemné svrbenie, pri ktorom dochádza k odtrhnutiu spomínaných šupiniek a krvácaniu. Červené fľaky pritom najčastejšie vznikajú vo vlasoch, na kolenách, lakťoch, bruchu, rukách, chrbte, nohách či na hlave.

Keď sa fľaky vyskytujú len na určitých častiach tela, ide o tzv. ložiskovú psoriázu. V prípade, že sa prejaví na celom tele, ide o psoriatickú erytrodermiu. U detí je zase najznámejšia Guttátová psoriáza, ktorá vzniká ako následok streptokokovej infekcie. Charakteristické sú červené fľaky, ktoré pripomínajú kvapky vody. Veľmi nepríjemná je aj pustulárna psoriáza, ktorá je komplikáciou ložiskovej psoriázy a sú pre ňu typické lézie pľuzgierikov naplnených hnisom.

Vedeli ste, že: existuje aj tzv. psoriatická artritída? Vo všeobecnom ide o ochorenie, ktoré postihuje hlavne kĺby. Je charakteristické ich zápalom. Tomuto ochoreniu sa hovorí aj ,,skrytá sestra psoriázy“ a neprejavuje sa len bolesťou chrbta, ale aj zápalom šliach či opuchom prstov. Psoriatická artritída sa pritom vyskytuje u približne 10 – 20 % psoriatikov.

psoriaza

Aké stupne má psoriáza?

Psoriáza má tri základné vývojové stupne. O ktoré ide?

  • Latentná psoriáza: Tento vývojový stupeň psoriázy je bezpríznakový. Teda nie sú prítomné žiadne viditeľné prejavy a nie je možné toto ochorenie v tomto štádiu ani diagnostikovať.

  • Subklinická psoriáza: Pri subklinickej psoriáze je diagnostika stále veľmi náročná, ale nie nemožná! V tomto prípade je možné ochorenie odhaliť, avšak len pomocou špeciálneho vyšetrenia.

  • Manifestná psoriáza: Tento stupeň je známy viditeľnými prejavmi psoriázy. Na koži sa objavuje viditeľné postihnutie, vďaka ktorému je diagnostika veľmi jednoduchá.

Ako prebieha diagnostika psoriázy?

Nemusíte sa báť, nejde o nič náročné, čo by ste nezvládli. Diagnostika psoriázy spočíva hlavne vo vyšetrení pokožky tela a hlavy či nechtov. Dôležitú úlohu však zohráva hlavne zdravotná a rodinná anamnéza.

Lekár sa vás bude pýtať hlavné otázky, či máte prejavy ako je svrbenie či pálenie kože, či ste nedávno ochoreli alebo zažili iný stres, ktorý by mohol byť spúšťačom ochorenia. Avšak, ak na sebe pozorujete prejavy psoriázy, riešte to s lekárom čím skôr. Určite vám rád pomôže, dôkladne vás vyšetrí a hlavne vám nastaví správnu liečbu, vďaka ktorej budete môcť psoriázu udržiavať v dobrom stave.

psoriaza-zaciatky

Dá sa psoriáza vyliečiť?

Aj napriek tomu, že nejde o život ohrozujúce ochorenie, neliečená psoriaza vám môže zhoršiť kvalitu života. Liečby sa však líši prípad od prípadu, nakoľko prejavy sú rôznorodé u každého človeka. Dôležitá je starostlivosť o pokožku, ktorá by mala byť dôkladná, aby ste predišli zhoršeniu stavu. Odporúčaný je aj psoriaza krém, ktorý kožu hydratuje. Psoriaza vo vlasoch liečba je podobná.

Pri psoriáze sa odporúča aj pobyt na slnku, samozrejme s použitím opaľovacích krémov. Veľmi obľúbené je aj kúpanie v mori, prípadne vo vode z termálnych kúpeľov. Samozrejme, chýbať by nemala zdravá životospráva a používanie kozmetiky s neutrálnym pH.

psoriaza-liečba

Môžu výživové doplnky pomôcť?

Dobrou správou je, že pri psoriáze môžu výrazne pomôcť aj výživové doplnky, ktoré majú prírodné zloženie. Tie dokážu prirodzenou cestou pomôcť zmierniť nepríjemné prejavy psoriázy. O ktoré výživové doplnky ide?

Omega – 3 mastné kyseliny

Omega – 3 mastné kyseliny majú silné protizápalové účinky, ktoré podporujú zdravie pokožky. Nakoľko je psoriáza zápalové ochorenie, omega – 3 mastné kyseliny znižujú zápal v tele. Zmierňujú príznaky, ako je začervenanie a svrbenie. Štúdie poukázali aj na skutočnosť, že omega – 3 mastné kyseliny podporujú aj imunitný systém, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri psoriáze. 

omega-3

Kurkumín

Viaceré štúdie ukázali, že kurkumín je schopný inhibovať profileráciu buniek podobných psoriáze, a to vďaka tomu, že dochádza k zníženiu prozápalových cytokínov. Kurkumín má antioxidačné účinky. Tie pomáhajú pri ochrane koži pred poškodením voľnými radikálmi. O tých je známe, že môžu zhoršiť stav psoriázy.

kurkuma-2

Zinok

Zinok je mimoriadne dôležitý pri udržiavaní zdravej pokožky a imunitných funkcií. Štúdie potvrdili, že má silné protizápalové účinky. Okrem iného, dokáže chrániť pokožku pred oxidačným stresom, podporuje hojenie rán a reguluje tvorbu kožných buniek.

zinok

Vitamín D

Viaceré štúdie potvrdili, že vitamín D prospievajú pri psoriáze. Pri vzplanutí tohto ochorenia pomáhajú aj lokálne oleje alebo masti na psoriázu s obsahom vitamínu D. Výživové doplnky s vitamínom D zmierňujú červené fľaky na koži a všetky ďalšie nepríjemné prejavy.

vitamin-d

Probiotiká

O probiotikách je známe, že ich úlohou je znížiť prienik zápalových látok do krvného obehu. To vedie k zlepšeniu celkového zdravia pokožky a k zníženiu rizika vzplanutia psoriázy. Okrem iného, výskumy poukázali aj na skutočnosť, že probiotiká zmierňujú príznaky psoriázy a nezhoršujú stav tohto ochorenia.

Ak nechcete zhoršiť prejavy psoriázy, odporúčame vám neškriabať si postihnuté miesta. Škriabanie môže spôsobiť len vznik infekcie, krvácanie či podráždenie. Určite nepoužívajte dráždivé produkty, ktoré zhoršujú psoriázu. Odporúčame vám používať hypoalergénne produkty, ktoré sú jemné a zabezpečujú hydratáciu pokožky. Pokiaľ je to možné, eliminujte stres najviac ako to pôjde. Stres sa totiž považuje za jeden z hlavných faktorov vzniku psoriázy a zhoršuje celkový priebeh ochorenia. Preto si nájdite čas na seba a venujte sa relaxácii.

probiotiká