ADHD: Príznaky, prejavy a všetko, čo potrebujete vedieť

ADHAD – čo to je? To je otázka mnohých ľudí. ADHD je neurologická vývinová choroba, ktorá sa môže prejaviť zväčša v ranom veku, avšak najčastejšie sa diagnostikuje u detí vo veku 6 – 12 rokov. Ako sa diagnostikuje, lieči a čo pomáha? To všetko sa dočítate v tomto článku!

Predtým, ako začneme do podrobností odhaľovať ADHD, pozrieme sa na to, čo je ADHD. Pre mnohých ľudí je toto ochorenie stále neznáme, aj napriek tomu, že v dnešnej dobe postihuje veľmi veľkú časť populácie. Je to neurologická vývinová porucha, pre ktorú sú charakteristické prejavy ako nepozornosť, hyperaktivita alebo impulzívnosť. To všetko bolo potvrdené aj vo vedeckých výskumoch.

Ako sa ADHD prejavuje, ako prebieha diagnostika a aké sú dnešné dostupné možnosti liečby? Na to všetko sme sa pozreli bližšie!

adhd

Aké sú ADHD prejavy?

Medzi najčastejšie ADHD príznaky patrí nepozornosť dieťaťa a hyperaktivita – impulzívnosť. Ide o dva hlavné príznaky ADHD, ktoré sa však ďalej prejavujú symptómami, ako napríklad:

  • Ťažkosti s organizovaním a plánovaním úloh
  • Neriadenie sa inštrukciami
  • Neochota zapojenia sa do úloh
  • Veľmi častá strata vecí
  • Zábudlivosť v bežných činnostiach
  • Ľahké rozptýlenie sa
  • Ťažkosti s udržaním pozornosti
  • Hranie sa s rukami alebo nohami
  • Prehnané rozprávanie
  • Prerušovanie ostatných a túžba byť stredobodom pozornosti
  • Nadmerné behanie v nevhodných situáciách
  • Impulzívne rozhodovanie
  • Hojdanie na stoličke

Ako sa odlišuje ADHD u detí a dospelých?

Štúdie dokazujú, že približne u jedného z troch detí sa pri ADHD u dospelých prejaví remisia. Symptómy nepozornosti majú väčšiu perzistenciu do dospelosti, pričom vykazujú pomalší ústup príznakov hyperaktivity alebo impulzívnosti. U dospelých sa totiž viac preukázali prejavy hyperaktivity viac vnútorne ako navonok. Potvrdilo sa to aj vo viacerých výskumoch.

So zvyšujúcim vekom sa zvyknú meniť aj symptómy. To znamená, že v dospelosti sa ADHD prejavuje hlavne poruchou pozornosti. Hyperaktivita zvykne klesať, prípadne sa u ľudí mení na nečinnosť.

Štatistiky preukázali skutočnosť, že pre ľudí s ADHD sú zvyčajne najťažšie roky, kedy sú na strednej škole. V takomto veku sa totiž nevedia sústrediť a koncentrovať na učivo, čo je na strednej škole veľmi náročné.

adhd-čo-to-je

Diagnostika ADHD: Ako prebieha?

Na diagnostiku ADHD existuje aj ADHD test, ktorý je vytvorený svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Jeho cieľom je pomôcť pri diagnostike tohto ochorenia. Test na ADHD je vo väčšine prípadov vo forme dotazníkaa podrobného rozhovoru. Špecialista môže vždy po podrobnom posúdení stanoviť presnú diagnózu.

Hodnotenie preto môže zahŕňať fyzikálne vyšetrenie, ktoré zároveň môže vylúčiť aj iné možné príčiny symptómov. Dôležitá je primárne séria rozhovorov s vami, prípadne s vaším dieťaťom, ak máte podozrenie na ADHD. Potrebných je vždy viacero vyšetrení, nakoľko sa ADHD choroba zvykne zamieňať s inými diagnózami.

Nezabúdajte: Aj na internete nájdete viacero ADHD testov, ktoré zahŕňajú kľúčové otázky. Vďaka vyhodnoteniu vašich odpovedí tak môžete zistiť, či ADHD máte alebo nie. Samozrejme, na presnú diagnostiku budete musieť navštíviť lekára, kedy sa vám diagnostika presne potvrdí.

adhd test

Ako sa ADHD lieči?

Čo sa týka liečby ADHD, tá závisí od individuálnych potrieb človeka, a tiež aj závažnosti jednotlivých symptómov. Liečba zväčša zahŕňa behaviorálnu terapiu, couching, prípadne lieky na predpis. Rovnaká liečba môže byť pritom prospešná tak ako u detí, tak aj u dospelých. Dobrou správou je, že ak sú symptómy ADHD pod kontrolou, vedie to aj k zmierneniu úzkosti a zvýšeniu celkovej kvality života.

Lieky na ADHD

V závislosti od typu ADHD a závažnosti jednotlivých symptómov môže lekár odporučiť lieky na liečbu tohto ochorenia. Medzi dva hlavné druhy liekov na ADHD patria stimulanty a nestimulanty. Deti staršie ako 6 rokov a rovnako aj dospelí tieto lieky užívať môžu, no dávkovanie a frekvencia už záleží od veku.

Čo sa týka stimulačných liekov, ich úlohou je znížiť reabsorpciu mozgových poslov, ako napríklad dopamínu a norepinefrínu. To zvyšuje ich hladiny v mozgu. Vyššie hladiny týchto látok vyvolávajú upokojujúci účinok a ten vedie k zníženiu hyperaktivity a únavy a zvýšeniu pozornosti.

Nestimulačné lieky fungujú tak, že zvyšujú hladiny norepinefrínu v mozgu. Jeho úlohou je pomôcť človeku s ADHD s pozornosťou a pamäťou. To, ktoré lieky sú pre vás ideálne, vám odporučí váš lekár.

adhd-liečba

Psychoterapia, ktorá pomáha

Existuje niekoľko možností liečby ADHD u detí aj dospelých. Skvelým riešením je psychoterapia, ktorá predstavuje terapiu rozhovormi. Vy alebo vaše dieťa sa tak bude môcť otvoriť a porozprávať o svojich ťažkostiach pri zvládaní ADHD. Je dokázané, že psychoterapia pomáha rozvíjať medziľudské zručnosti, toleranciu voči frustrácii, prípadne sebauvedomenie.

čo-je-adhd

Venujte deťom empatiu a pozornosť

Mnohí rodičia detí s ADHD majú potrebu byť na svoje deti prísni, avšak to nie je správny postup. Osoby s poruchou pozornosť sa totiž nemôžu v pokoji rozhodnúť, čo urobia a preto častokrát konajú skratovo. Dôležitejšie je preto prejavenie empatie, lásky a pozornosti. Aj to je dôvod, prečo deti s ADHD potrebujú doma prijatie.

Nakoľko sa často môžu cítiť vylúčení z kolektívu. Buďte k nim empatickí a veľa s nimi komunikujte. Vďaka komunikácii sa vám budú vedieť viac otvoriť a povedať o svojich pocitoch.

adhd-choroba

Odporúčané doplnky výživy

Na zmiernenie príznakov ADHD nemusíte užívať len lieky. Tie sa zväčša odporúčajú pri vážnejších stavoch, no všetko musí zvážiť odborník. Skvelým riešením na podporu liečby ADHD sú však doplnky výživy. Tie sú bezpečné, môžete ich užívať na každodennej báze a zároveň nepomáhajú len pri ADHD, ale dokážu podporiť celkové zdravie. Ktoré doplnky výživy sú najviac odporúčané?

Omega - 3 – mastné kyseliny

Štúdie preukázali u ľudí s poruchou pozornosti celkové zlepšenie. Mnohé výskumy preukázali, že suplementácia omega – 3 . mastných kyselán je rovnako účinná ako stimulačné lieky, ktoré sú určené na zmiernenie symptómov ADHD. Dokonca, nápomocný môže byť aj olej z treščej pečene.

omega-3_1

Ginkgo biloba

Počuli ste už niekedy o ginkgo biloba? Ide o jeden z najlepších doplnkov, ktoré dokážu podporiť kognitívne funkcie. Čím všetkým vyniká ginkgo biloba? Predovšetkým svojimi protizápalovými účinkami, vlastnosťami, ktoré zlepšujú pamäť a podporujú koncentráciu. Okrem iného, ginkgo biloba má priaznivý vplyv na osoby s ADHD. U takýchto ľudí došlo k výraznému zlepšeniu príznakov. Potvrdené to bolo aj v odborných štúdiách.

ginko-tablety_1

Vitamín D

Vitamín D patrí medzi hlavné vitamíny, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie imunitného systému. Dokonca, vitamín D sa považuje aj za doplnok, ktorý je efektívnym pomocníkom na zlepšenie kognitívnych funkciách. Dávkovanie vitamínu D však rozhodne konzultujte s lekárom, ktorý vám odporučí najvhodnejšie užívanie.

vitamíny

Horčík

Horčík je minerál, ktorý má silné upokojujúce účinky. Suplementácia horčíka pomáha upokojiť telo aj myseľ detí, ale aj dospelých. Dokonca, vo viacerých zahraničných štúdiách sa zistilo, že pravidelné užívanie horčíka zlepšuje problémy so správaním u detí ADHD, a to predovšetkým v situácii, kedy je užívaný spolu s vitamínom D. Okrem iného, o horčíku je známe, že zmierňuje podráždenosť, úzkosť, únavu, bolesti svalov alebo nepokoj.