Všetko, čo potrebujete vedieť o kolagéne
Čo je kolagén? Kolagén je najviac zastúpená, vo vode nerozpustná bielkovina. Podieľa sa na viacerých kľúčových úlohách v tele, vrátane posilnenia zdravia kĺbov, pohybového aparátu, znižuje bolestivosť kĺbov a zároveň posilňuje pokožku, vďaka tomu, že zvyšuje jej elasticitu a hydratáciu.
Je pochopiteľné, že o kolagén sa začnete menej starať práve vo chvíli, kedy pociťujete jeho nedostatok. Nižšia produkcia kolagénu pritom vzniká po 25. roku života. Hovorí sa, že produkcia je nižšia o približne 75 %. Ako sa prejavuje nedostatok kolagénu v organizme? Najčastejšie sa môžete stretnúť s prejavmi, ako napríklad problémy funkčnosti pohybového aparátu, medzi ktoré spadajú bolesti, zápalové ochorenia, degeneratívne procesy či nedostatočná hybnosť.
Nedostatok kolagénu sa však často prejaví aj na pokožke, tým, že je pleť suchá, dehydrovaná a s väčším sklonom k akné. Pokiaľ nemáte v tele dostatok kolagénu, môže sa to prejaviť aj zvýšenou únavou, nedostatkom živín, zápchou či poškodeným imunitným systémom.
Na čo sa kolagén používa?
Kolagén má v tele rôznorodé využitie. Existuje kolagen na klby, kolagen pre zeny, kolagen na pleť či mnoho ďalších.
Kolagén na pleť
Kolagén na pleť poskytuje pokožke pevnosť a elasticitu, čím znižuje riziko vzniku vrások. Ako je možné, že má kolagén takéto vlastnosti v spojitosti s pokožkou? Veľkú časť spojivového tkaniva a vrchných vrstiev kože tvorí kolagén, ktorý má za úlohu pokožku napínať a zároveň aj dôkladne vyhladzovať.
Aj vďaka tomu naša pokožka vyzerá mladistvo. Potvrdili to aj viaceré štúdie, v ktorých sa spomína hlavne hydrolizovaný kolagén. Ten sa najčastejšie označuje aj ako najlepší kolagén, nakoľko je čistý a všetky účinné látky sú v ňom na 100 % zachované.
Kolagén na kosti
Veľmi populárny je aj kolagen na kosti, ktorý prináša pohybovému aparátu dôležité funkcie. Napríklad prispieva k pevnosti kostí a zároveň znižuje riziko osteoporózy. Osteoporóza je ochorenie, ktoré sa prejavuje rednutím kostí. Vekom sa totiž prirodzene štruktúra kostí, kĺbov a chrupaviek oslabuje, a to vedie ku vzniku osteoporózy alebo osteoartritídy. Hovoria o tom aj mnohé odborné výskumy, ktoré boli realizované pod dohľadom tých najväčších odborníkov.
Kolagén na kĺby
Kolagén je bielkovina v tele, ktorá je veľmi dobrá aj na kĺby. Pociťujete s pribúdajúcim vekom bolestivosť kĺbov, prípadne ich zhoršenú pohyblivosť? V tom prípade si zaobstarajte najlepší kolagén na kĺby, ktorý sa postará o správnu funkčnosť spojivových tkanív, medzi ktoré patria väzy, šľachy, chrupavky, kosti, ale aj kĺby.
Je totiž všeobecne známe, že keď pociťujete bolestivosť kĺbov, tak viete, že sa v tele kolagén prestáva tvoriť a vtedy nastáva ten správny čas na jeho doplnenie do organizmu. Všetky benefity kolagénu a jeho priaznivý vplyv na kĺby boli potvrdené aj v jednotlivých štúdiách.
Kolagén na vlasy
Na čo všetko je dobrý kolagén na vlasy? V prvom rade kolagén podporuje zdravie vlasovej pokožky, pôsobí ako prevencia voči nadmernému vypadávaniu vlasov, posilňuje vlasy a podporuje ich prirodzený rast, vďaka čomu rastú rýchlejšie.
Zároveň zabraňuje ich poškodeniu. Ak túžite po zdravých a krásnych vlasoch, bez kolagénu to s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde. To, ako kolagén konkrétne pomáha na rýchlejší rast vlasov si môžete prečítať aj v mnohých odborných štúdiách. Aj to je dôvod, prečo je táto zložka čoraz častejšie súčasťou vlasových produktov, ako sú šampóny, kondicionéry alebo balzamy či masky na vlasy.
Aké ďalšie zdravotné benefity má kolagén?
Výsledky, ktoré prináša dlhodobé a pravidelné užívanie kolagénu sú priam na nezaplatenie. Nedá sa jednoznačne povedať, koľko času budete potrebovať na to, aby sa prejavili účinky kolagénu na vašom tele. Všetky účinky však stoja za to a prinesú vám dlhodobé benefity. Ktoré sú tie najznámejšie okrem tých, ktoré sme si už spomínali vyššie?
Podporuje kardiovaskulárne zdravie
Výživové doplnky dokážu znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Dôvod spočíva hlavne v tom, že kolagén zlepšuje celkovú štruktúru tepnám a krvným cievam, ktoré majú za úlohu prenášať krv priamo zo srdca do zvyšku tela. V jednej 6 – mesačnej štúdii užívalo 30 dospelých ľudí 16 gramov kolagénu denne. Výsledky ukázali, že užívanie kolagénu viedlo k zníženiu miery tuhosti tepien od začiatku štúdie, až do jej konca.
Zlepšuje zdravie čriev
Kolagénové doplnky dokážu do vysokej miery podporiť črevné zdravie. Je totiž známe, že kolagén lieči črevá a poskytuje im silnú ochrannú bariéru. Okrem iného, kolagén podporuje rast prospešných črevných baktérií a zlepšuje celkový mikrobióm.
Nezabúdajte, že črevá patria medzi základ nášho imunitného systému. Pokiaľ nebudú fungovať správne, nebudete mať silný imunitný systém a budete ľahšie podliehať ochoreniam rôzneho druhu. Potvrdili to aj viaceré odborné štúdie. Pre potvrdenie ďalších účinkov kolagénu na trávenie sú však potrebné ďalšie výskumy, ktorými sa už teraz zaoberajú mnohí odborníci.
Vedeli ste o tom, že: kolagén ibsahuje aminokyselinu glycín? Podporuje zdravie tráviaceho traktu a po jedle pomáha vyrovnávať pomer aminokyselín prijatých jedlom.
Zdravá a krásna pleť vďaka kolagénu?
Túžite po krásnej a zdravej pleti? Môžete ju dosiahnuť aj v pokročilom veku, len musíte užívať vhodné doplnky výživy a správne sa starať o svoje pokožku. Kolagén vám rozhodne nesmie chýbať, nakoľko viaceré štúdie potvrdili, že používanie kolagénových doplnkov podporuje zdravie pokožky.
V jednej štúdii sa skúmalo 1125 ľudí vo veku 20 – 70 rokov. Zistilo sa, že užívanie hydrolyzovaného kolagénu zlepšilo aj hydratáciu pokožky, pružnosť a vyhladenie vrások. Preto, keď si budete najbližšie vyberať prípravky na pleť, skúste sa zamerať aj na to, či obsahujú kolagén. Ten však môžete do tela dodať aj prostredníctvom stravy či výživových doplnkov.
Kolagén zmierňuje celulitídu a predchádza striám
Celulitídou trpí v dnešnej dobe veľmi veľká časť populácie. Rozhodne nejde o nič príjemné, avšak dobrou správou je, že sa dá tomuto problému efektívne predísť. Celulitída je totiž vo väčšine prípadov spôsobená nedostatkom kolagénu v dermálnej vrstve, ktorá sa vyznačuje udržiavaním tuku. Viaceré štúdie však skúmali ženy s celulitídou a potvrdilo sa, že doplnenie hydrolyzovaného kolagénu viedlo k výraznému zlepšeniu stavu kože na stehnách.
Ak chcete, aby sa kolagén účinne vstrebal, je potrebné ho užívať aj v kombinácii s vitamínom C. Dlhodobé užívanie vám zabezpečí dlhotrvajúce výsledky, ktoré si rozhodne zamilujete aj vy! O tom niet pochýb. Vaša pokožka tak môže byť krásna, a to bez akýchkoľvek náznakov celulitídy!
Udržiava hormóny v rovnováhe
Hormóny v našom tele sa podieľajú na viacerých dôležitých úlohách. Ak sú v rovnováhe, fungujú správne a zabezpečujú nám zdravý a dlhý život. Úlohou kolagénu pri hormónoch je udržať ich v rovnováhe pre správne fungovanie. Kolagén vyrovnáva hormóny ako je inzulín, kortizol, estrogén, testosterón, DHEA, melatonín, progesterón či ľudský rastový hormón.
Tento účinok nie je dôležitý len pre ženy, ale rovnako aj pre mužov. Pamätajte, že pokiaľ hormóny nefungujú správne, niektoré funkcie vám v tele nemusia fungovať tak, ako by mali. Preto vsaďte všetko na istotu a užívajte doplnky s obsahom kolagénu.
Ktorý kolagén je najlepší?
Pýtate sa, ktorý kolagén je najlepší? Odpoveď stále nie je jednoznačná, nakoľko každý typ kolagénu má iné benefity a účinky. Kolagén sa vo všeobecnosti rozdeľuje na kolagen typu 1 2 3, pričom každý z nich má svoju špecifickú úlohu v tele.
Kolagén typu 1
Špirála kolagénu typu I obsahuje dva rovnaké a tretí odlišný reťazec. Tento druh kolagénu sa primárne zameriava na posilnenie silnej pokožky, šliach a väziva. Nakoľko tvorí najdlhšie trojité helixy, štruktúra tohto typu kolagénu je ideálna na vytváranie silných vláknitých sietí, ktoré sa dajú roztiahnuť bez poškodenia. Vo všeobecnosti tak ide o elastické štruktúry, ktoré dokážu poskytnúť nášmu telu dokonalú oporu a zároveň aj pružnosť.
Vedeli ste, že: kolagén typu I tvorí v tele viac ako 90 % organickej kostnej hmoty a zároveň aj hlavnú časť pokožky, väzov či šliach? V organizme je tak určite kolagén typu I priam nenahraditeľný, nakoľko má veľmi pestré kolagén účinky.
Kolagén typu 2
Kolagén typu II predstavuje kolagénovú formu, ktorá sa prirodzene nachádza v chrupavke. Je toiž známe, že napríklad kolagén typu I sa v chrupavke vôbec nenachádza. Medzi jeho hlavné účinky patrí posilnenie pevnosti v ťahu a elasticity tkanív v tele. Zároveň je o ňom známe, že sa nachádza v prírodnej matici spolu s GAC – glykozaminoglykánmi. V kombinácii s touto dôležitou zložkou tak kolagén typu II poskytuje aj dôkladné absorbovanie nárazov či stresu, vďaka čomu slúži aj ako prevencia rôznych ochorení pohybového aparátu.
Kolagén typu 3
Kolagén typu III je veľmi podobný kolagénu typu I, avšak obsahuje viac proteoglykánov a glykoproteínov. Tento typ kolagénu môžeme nájsť hlavne v koži, svaloch a cievach. Medzi jeho kľúčové úlohy patrí aj podpora pevnosti pokožky a efektívneho hojenia rán. Kolagén typu III je podľa viacerých štúdií kolagén, ktorý tvorí vlákna a obsahuje tri reťazce. Je exprimovaný v skorých embryách a hlavne počas embryogenézy. Nachádza sa nielen v koži, ale aj vo viacerých vnútorných orgánoch tela.
Aké sú zdroje kolagénu?
Čo sa týka zdrojov kolagénu, existuje ich hneď niekoľko. Kolagén totiž môžeme prijímať zo stravy alebo výživových doplnkov. Najčastejšie sa nachádzajú v týchto podobách:
- Rybí kolagén: obsahuje hlavne kolagén typu I a je výborný na pleť, vlasy a nechty.
- Hovädzí kolagén: obsahuje kolagén typu I a III, pričom sa podieľa na podpore pokožky, kostí a ciev.
- Morský kolagén: obsahuje hlavne kolagén typu I a je ideálny pre pokožku a vlasy.
- Konský kolagén: obsahuje primárne kolagén typu II a podporuje predovšetkým zdravie kĺbov, kostí a chrupaviek.
Ak chcete prijímať kolagén zo stravy, skvelým riešením sú vývary z kostí, morské plody a ryby či vajcia. Tie totiž obsahujú špeciálne aminokyseliny, ktoré sú kľúčové pre produkciu kolagénu v tele.
Toto sú hlavné formy kolagénu!
Kolagén môžete užívať vo viacerých formách. Môže ísť o kolagén v prášku, kolagen drink, kolagen tablety alebo čistý kolagén. Najpopulárnejší je kolagén na pitie, ktorý sa mieša s vodou alebo jedlom a veľmi ľahko sa vstrebáva.
Ktorý kolagén sa najlepšie vstrebáva? Podľa mnohých štúdií sa najlepšie vstrebáva hydrolyzovaný rybí kolagén typu I. Ide o najlepšie biologický dostupný kolagén, nakoľko pomocou hydrolýzy dochádza k rozkladu kolagénu na menšie častice.
Má kolagén nežiadúce účinky?
Kolagénové výživové doplnky môžu u vás vyvolať alergickú reakciu, ktorá môže byť aj život ohrozujúca. Medzi prejavy alergickej reakcie patrí hlavne svrbenie, necitlivosť v ústach, opuch jazyka, kože, nevoľnosť či zvracanie.
Samozrejme, tak, ako hovoria viaceré štúdie, nežiadúce účinky pri kolagéne vznikajú hlavne v situácii, kedy nedodržiavate odporúčané dávkovanie. To je individuálne, vždy záleží na vašich osobných potrebách a na konkrétnom výživovom doplnku.