Vitamín C: Zázrak pre imunitu, pleť a celkové zdravie
Vitamín C, inak nazývaný aj ako kyselina askorbová, patrí medzi vitamíny, ktoré si telo nedokáže samé vytvárať. Našťastie, existujú možnosti, ako ho efektívne do organizmu doplniť a udržiavať si ho v normálnej hladine.
Najskôr si povieme niečo o tom, čo je to vitamín C. Vo všeobecnosti ide o vitamín, ktorý nie je rozpustný vo vode. Organizmus si ho síce nedokáže vytvoriť sám, avšak je možné ho doplniť viacerými efektívnymi spôsobmi.
Nezabúdajte: Viaceré štúdie potvrdili, že dospelý človek by mal denne prijať približne 100 – 120 mg vitamínu C denne. Ide o optimálnu dávku. Vyššie dávky sú odporúčané pre ľudí, ktorí fajčia, sú často chorí, pre tehotné a dojčiace ženy či staršie osoby. Existujú rôzne množstvá vitamínu C. Dokonca, môžete užívať aj vitamín C 1000 mg, ktorý sa odporúča v rámci prevencie hlavne v chrípkovom období.
Aké má vitamin c účinky?
Vo všeobecnosti platí, že c vitamin sa skladá z kyseliny askorbovej a jej oxidovej formy – kyseliny dehydroaskorbovej. Nachádza sa vo viacerých formách:
- Kyselina L – askorbová (kyslá forma)
- Askorbát vápenatý (neutrálna forma)
- Askorbyl palmitát (rýchla absorpčná forma)
- Acerola (prírodná forma)
Absorpcia vitamínu C prebeiha v tenkom čreve, nachádza sa v telových tekutinách a endokrinnom tkanive. Tento jedinečný vitamín prináša viacero benefitov a účinkov, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. O ktoré ide? Na to sme sa pozreli bližšie!
Redukuje riziko vzniku chronických ochorení
Vitamín C je známy silný antioxidant, ktorý podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Antioxidanty posilňujú imunitný systém vďaka tomu, že chránia bunky pred škodlivými molekulami, ktoré sa nazývajú voľné radikály. Štúdie odhalili, že keď sa voľné radikály v organizme hromadia, vyvolávajú stav, ktorý sa nazýva aj ako oxidačný stres.
Ten je spojený s viacerými chronickými ochoreniami. Viaceré výskumy naznačili, že vitamín C zvyšuje hladinu antioxidantov v krvi až o 30 %. Vďaka tomu telo dokáže lepšie bojovať proti zápalu a vy sa tak vyhnete vzniku chronických ochorení. Je totiž známe, že zápal patrí medzi najčastejšie faktory vzniku chronických ochorení.
Podporuje zdravie srdca
Existuje mnoho faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku srdcových ochorení. Medzi tie patrí vysoký krvný tlak, vysoká hladina triglyceridov a zlého (LDL) cholesterolu. Vitamín C pomáha pri znížení týchto škodlivých faktorov.
Napríklad, v jednej štúdii sa potvrdilo, že ľudia, ktorí aspoň niekoľko mesiacov užívali denne 700 mg vitamínu C, mali až o 25 % nižšie riziko srdcových ochorení ako tí, ktorí neužívali vitamín C vôbec. Okrem iného, vitamín C znižuje LDL (zlý) cholesterol a krvné triglyceridy. Užívanie tohto vitamínu sa preto rozhodne oplatí.
Reguluje krvný tlak
Vedeli ste o tom, že približne jedna tretina dospelých ľudí má vysoký krvný tlak, tzv. hypertenziu? Vysoký krvný tlak spôsobuje rôzne srdcové ochorenia, ktoré sa považujú za hlavnú príčinu smrti v celom svete. Niektoré odborné výskumy naznačili, že vitamín C pomáha znižovať krvný tlak u pacientov s vysokým krvným tlakom. Okrem iného, užívanie vitamínu C uvoľňuje krvné cievy, ktoré vedú priamo zo srdca, čo pomáha pri znižovaní hladiny krvného tlaku. Ak budete užívať doplnky výživy s vitamínom C, dopomôže to k optimálnym hladinám vášho krvného tlaku, čo určite veľmi radi oceníte.
Napomáha pri liečbe ochorenia DNA
DNA je časté metabolické ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou látkovej výmeny kyseliny močovej. Postihuje približne 4 % populácie. Ide o pomerne nepríjemné ochorenie, ktoré je bolestivé a sprevádzajú ho zápaly kĺbov či opuchy nôh.
Niekoľko odborných štúdií však potvrdilo, že vitamín C pomáha znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi a v dôsledku toho bráni pred záchvatmi, ktoré môžu byť spôsobené ochorením DNA. Dokonca, pravidelné užívania vitamínu C znižuje riziko DNA až o 44 %. Užívanie vitamínu C však musí byť aspoň po dobu 30 dní.
Pôsobí preventívne pri nedostatku železa
Železo je pre telo veľmi dôležitá funkcia a má hneď niekoľko kľúčových funkcií. Má dôležitú rolu pri tvorbe červených krviniek a prenáša kyslík do buniek celého tela. Okrem iného, vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa zo stravy. Štúdie potvrdili, že vitamín C pomáha pri premene železa. Dokonca, konzumácia 100 mg vitamínu C dokáže zlepšiť vstrebávanie železa až o 67 %.
Negatívne účinky vitamínu C
Aj napriek tomu, že vitamín C sa považuje za bezpečný, ak nebudete dodržiavať odporúčané dávkovanie, hrozí vám vznik nežiadúcich účinkov. Medzi tie patria tráviace ťažkosti, ako napríklad hnačka alebo podráždenie tráviaceho traktu.
Vedľajšie účinky vitamínu C tak môžu viesť k dehydratácii, únave a zníženiu krvného tlaku. Štúdie potvrdili, že dlhodobé užívanie vitamínu C v množstve 2000 mg denne môže byť toxické a spôsobiť nevoľnosť, hnačku a bolesti v bruchu. Kyselina l-askorbová škodlivosť sa tak prejavuje len pri dlhodobom nadmernom užívaní vitamínu C.
Aké sú spôsoby užívania vitamínu C?
Vitamín C môžete užívať viacerými spôsobmi. Existuje tekutý vitamín C, vitamín C tablety alebo vitamín C infúzia. To, akú formu si vyberiete, závisí hlavne od vašich preferencií a možností. Vždy sa však riaďte návodom na použitie, aby ste mali istotu, že daný produkt používate správne. Pokiaľ potrebujete akútne dodať vitamín C a odporučí vám to aj lekár, je možnosť dodať ho intravenózne priamo do žily, prostredníctvom infúzie.
Lipozomálny vitamín C
Najlepšie sa vstrebáva lipozomálny vitamín C, ktorý má vyššiu vstrebateľnosť a považuje sa za jednu z najlepších alternatív vôbec. Keďže má vyššiu vstrebateľnosť, znamená to, že telo ho môže efektívnejšie využiť, nakoľko sa účinne látky môžu dostať na miesta, kde je to potrebné.
Ak chcete do tela dodať vitamín C čo najefektívnejším spôsobom, skvelým riešením je vitamín C lipozomálny. Tento druh vitamínu C totiž umožňuje vitamínu C bezpečne prejsť tráviacim traktom priamo do krvného obehu. Jeho výhodou je tiež postupné uvoľňovanie, vďaka čomu účinok vitamínu C trvá dlhšie.
Vnútorné a vonkajšie použitie
Vitamín C je možné užívať na vnútorné použitie, tak ako sme si vymenovali vyššie, ale aj na vonkajšie použitie. Existujú totiž rôzne sére, ktoré sa používajú priamo na tvár. Nakoľko obsahujú vitamín C, dokážu zmierniť zafarbenie pigmentových škvŕn a jaziev po akné. Okrem iného, takéto séra dokážu podporiť aj tvorbu kolagénu. Vitamín C na tvár je skvelým riešením za každých okolností.
Obsah vitamínu C v potravinách
Ak chcete prijať vitamín C do tela prirodzenou cestou, skvelým riešením sú potraviny, v ktorých sa nachádza. Pre lepší prehľad vám prinášame tabuľku, kde je názov potraviny a aj obsah vitamínu C.
Názov potraviny |
Obsah vitamínu C |
Brokolica |
110 mg |
Čierne ríbezle |
181 mg |
Pomaranč |
53 mg |
Petržlenová vňať |
150 mg |
Jahody |
58 g |
Maliny |
26 mg |
Mango |
38 mg |
Moringa – čistý zdroj vitamínu C
Hľadáte čo najčistejší zdroj vitamínu C? V tom prípade neváhajte konzumovať moringu! Ide o rastlinu, z ktorej sa vyrábajú mnohé zdravé nápoje. Prečo si zvoliť moringu? Vyniká vysokým obsahom mikronutrientov. Dokonca, obsahuje sedemkrát viac vitamínu C ako napríklad pomaranče. Aj preto sa často moringa považuje za elixír života. Neobsahuje len celé spektrum vitamínov, ale rovnako aj minerálov a ďalších prospešných látok. Napríklad, obsahuje vápnik, fosfor, beta karotén a železo.