Vedeli ste, že testosterón je najdôležitejší mužský hormón? Vzniká priamo v semenníkoch a má viacero kľúčových úloh, ako napríklad reguláciu plodnosti, tvorbu svalovej hmoty, pričom pomáha aj pri produkcii červených krviniek. Jeho nízka hladina môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, vrátane neplodnosti.
Nemusíte sa báť, nízka hladina testosterónu sa v dnešnej dobe dá zvrátiť vďaka vhodným doplnkom. O tom si však povieme neskôr. Poďme pekne po poriadku a teda, začneme tým, čo je testosterón a na čo slúži.
Testosterón je dôležitý hormón, ktorý nemajú len ľudia, ale rovnako aj zvieratá. Je produkovaný semenníkmi. Zaujímavosťou je, že testosterón majú aj ženy. Avšak v oveľa menšom množstve. U žien sa pritom produktu vo vaječníkoch.
Aké sú kľúčové funkcie testosterónu? Je spájaný hlavne zo sexuálnou túžbou, pričom zohráva dôležitú úlohu aj pri produkcii spermií. To však zďaleka nie je všetko. Testosterón sa totiž podieľa aj na tvorbe červených krviniek. taktiež ovplyvňuje kostnú a svalovú hmotu. Dokonca, určuje aj spôsob, akým sa u mužov ukladajú tuky.
Aká je optimálna hodnota testosterónu?
Nakoľko je testosterón primárnym pohlavným hormónom, je veľmi dôležité sledovať jeho hodnoty. Zohráva totiž dôležité úlohy pri viacerých funkciách tela a preto pri jeho nedostatku môžu vzniknúť zdravotné komplikácie. Za normálne hodnoty sa považuje 300 až 1 000 nanogramov na deciliter (ng/dl) krvi alebo 10 až 35 nanomolov na liter (nmol/l). Hladiny testosterónu u žien Hodnoty sa merajú cez špeciálny testosterón test.
Ako sa zistia hodnoty testosterónu?
Hladiny testosterónu sa merajú pomocou krvného testu. Lekár vám odoberie malú vzorku krvi, ktorú odošle do laboratória. Na základe laboratórnych výsledkov sa zistí, či máte normálne alebo nízke hladiny testosterónu. Hladiny tohto pohlavného hormónu však môžu byť ovplyvnené viacerými faktormi, preto na to treba prihliadať. Tiež, ak pociťujete akékoľvek nepríjemné symptómy, mali by ste ich konzultovať s lekárom.
Nízke hladiny testosterónu
Vedeli ste, že hladiny testosterónu ovplyvňujú aj celkovú náladu? Ak je ho dostatok, je všetko v poriadku, no pri klesaní hladín tohto hormónu môže dôjsť aj k úzkostným stavom. Najväčšia produkcia testosterónu je počas puberty a hladiny tohto dôležitého mužského hormónu môžu začať postupne klesať po 30. roku života.
Negatívny účinky deficitu testosterónu?
Čo môžu vyvolať nízke hladiny testosterónu? Viacero nepríjemných symptómov, preto by ste hodnoty tohto pohlavného hormónu rozhodne nemali podceniť. Medzi najčastejšie symptómy nízkych hladín testosterónu patrí znížená sexuálna túžba, menej energie, pocity depresie, častejšia náladovosť, nízke sebavedomie či nadmerné ochlpenie.
S pribúdajúcim vekom prirodzene klesá aj produkcia testosterónu. Často však za tým môžu byť aj iné faktory alebo zdravotné problémy. Dokonca, je známe, že produkcia testosterónu klesá vplyvom chemoterapie alebo ožarovania. Takáto forma liečby môže negatívne ovplyvniť produkciu testosterónu. Rovnako tak vplýva aj dlhodobý a nadmerný stres, chronické a pohlavné ochorenia.
Nezabúdajte: U žien dochádza k poklesu testosterónu napríklad z dôvodu odstránenia vaječníkov, chorôb hypofýzy, hypotalamu alebo nadobličiek. Nedostatok sa pri ženách prejavuje zhoršenou sexuálnou funkciou, a tiež kognitívnymi vlastnosťami.
Ako zvýšiť testosterón?
Testosterón sa považuje za jednu z hlavných hybných síl fyzických zmien. Medzi tie patrí vývoj svalov, zmena hlasu či rast svalom. Ako sme si už spomenuli vyššie, pri nedostatku testosterónu dochádza ku vzniku nepriaznivých symptómov. Preto je dôležité myslieť na zvýšenie testosterónu. To môže viesť k zvýšeniu svalovej hmoty a celkovej sily. Ako doplniť testosterón? Prinášame vám praktické tipy!
Zamerajte sa na silové tréningy
Pohyb je liek na všetko. Dokonca, aj na zvýšenie testosterónu. Cvičenie patrí medzi najúčinnejšie spôsoby prevencie viacerých chorôb, hlavne tých, ktoré majú súvis so životným štýlom. V jednej štúdii z roku 2015 sa skúmali muži s obezitou.
Zistilo sa, že zvýšená fyzická aktivita bola prospešná aj pre zvýšenie hladín testosterónu a rovnako aj pre obmedzenie kalórií. Veľmi odporúčaný je odporový tréningy, ako je napríklad vzpieranie. Tento typ tréningu zvyšuje hladiny testosterónu, a to v krátkodobom horizonte. Veľmi efektívny je aj HIIT - vysoko intenzívny intervalový tréning.
Najsilnejší prírodný testosterón
Za prírodné testosteróny sa často označujú aj výživové doplnky. Aké sú odporúčané naturálne prípravky na zvýšenie testosterónu? Predovšetkým Tribulus terrestris a v niektorých prípadoch aj Maca peruánska. Tribulus terrestris sa považuje za testosterónový booster. Spája sa so starostlivosťou o testosterón, a tiež aj sexuálny apetít. O čo vlastne ide? Je to jednoročná poliehavá bylina z čeľade jarmovcovité.
V slovenčine sa Tribulus terrestris nazýva ako Kotvičník zemný. Ide o prírodný testosterón, ktorý prispieva k zvýšeniu hladiny testosterónu, vďaka čomu podporuje rovnováhu hormonálnej aktivity, pričom zlepšuje výkonnosť a zvyšuje svalovú hmotu. Tribulus sa v súčasnej dobe spracováva v podobe výživových doplnkov a jeho pozitívne účinky boli potvrdené aj v rámci viacerých odborných štúdií.
Čo sa týka Macy peruánskej, môže prispievať k zlepšeniu kvality spermií. Vyplýva to aj z niekoľkých výskumov. Maca tak má overený vplyv na pohyblivosť spermií a rovnako aj ich pohyb. Pomáha tiež pri zvyšovaní hladín testosterónu, čo vedie k zlepšeniu libida, ale aj plodnosti a funkcií mozgu. Dokonca, je známe, že maca okrem regulácie testosterónu zabezpečuje aj reguláciu ďalších pohlavných hormónov – estrogénu a progesterónu.
Konzumujte bielkoviny, tuky a sacharidy
Vedeli ste, že aj to, čo jete, môže do vysokej miery ovplyvniť to, akú máte hladinu testosterónu a iných pohlavných hormónov. Odborníci odporúčajú konzumovať dostatočné množstvo bielkovín.
Podľa štúdií hladinu testosterónu narušujú neustále diéty a prejedanie sa. Preto sa zamerajte na konzumáciu potravín plných živín, ktoré vás nasýtia a vďaka ktorým si udržíte optimálnu postavu. Odporúča sa tiež prijímať zdraví tuky, ktoré podporujú normálnu hladinu testosterónu a hormonálnu rovnováhu.
Obmedzte stres na minimum
Výskumy hovoria o tom, že dlhodobý stres zvyšuje hladiny hormónu kortizol. To môže viesť k zníženiu testosterónu a teda ku vzniku zdravotných problémov. Okrem iného, nadmerný stres vedie k väčšiemu príjmu potravy, priberaniu na váhe a ukladaniu škodlivého telesného tuku okolo orgánov v tele.
Tieto všetky faktory môžu negatívne ovplyvniť hladinu testosterónu. Potvrdilo sa to aj vo viacerých odborných štúdiách. Čo môžete urobiť pre regulovanie hladiny stresu? Dôležitá je pravidelná fyzická aktivita, kvalitný spánok a praktizovanie relaxačných metód.
Stop konzumácii alkoholu
Niektoré vedecké výskumy naznačujú, že nadmerná konzumácia alkoholu vedie k zníženiu hladiny testosterónu. Dokonca, je dokázané, že hladiny testosterónu môžu klesnúť už 30 minút po požití alkoholu. Nadmerné užívanie alkoholu pritom vedie k zníženiu funkcie semenníkov a ich atrofii. Okrem iného, pitie alkoholu vedie ku vzniku viacerých zdravotných problémov.
Možností, ako zvýšiť hladinu testosterónu je skutočne veľmi veľa a pritom nejde o nič náročné, čo by ste nezvládli. Preto, ak budete tieto odporúčania dodržiavať, môžete predísť viacerým zdravotným problémom, ktoré súvisia s nízkymi hladinami testosterónu.