Chcete podporiť svoje zdravie vďaka vitamínom? Skvelým riešením je vitamín D, ktorý sa považuje za jeden z najdôležitejších vitamínov pre ľudský organizmus. Aké benefity prináša pre organizmus, prečo sa ho oplatí užívať a v akej forme ho môžete užívať? To všetko a ešte ďaleko viac sa dočítate práve v tomto článku.
Čo je d vitamín? Vo všeobecnosti ide o vitamín, ktorý je rozpustný v tukoch. Vyskytuje sa v dvoch základných formách, a to vo forme vitamínu D2, ktorého názov je ergokalciferol a vitamínu D3, ktorý sa inak nazýva ako cholekalciferol a je lepšie vstrebateľný. Aj napriek tomu, že vitamín D si telo dokáže syntetizovať samé prostredníctvom pôsobenia ultrafialového žiarenia zo slnka, veľa ľudí trpí jeho nedostatkom. A preto je dôležité vitamín D do tela doplniť.
Aké má vitamín D účinky?
Vitamín D má v tele nenahraditeľnú úlohu, nakoľko sa podieľa na viacerých kľúčových funkciách v organizme. Prinášame vám najefektívnejšie účinky tohto vitamínu, ktoré hovoria o tom, že dostatok vitamínu D v tele sa jednoducho oplatí mať. V akých oblastiach zdravia môže pomôcť?
Pomáha pri chudnutí
Niektoré odborné štúdie naznačujú, že vitamín D má súvis s obezitou. Dokonca, ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou majú väčšiu pravdepodobnosť toho, že majú nízke hladiny vitamínu D. Vedci naznačujú, že vitamín D má účinok, vďaka ktorému dochádza k potlačeniu chuti do jedla. Preto, ak trpíte nadváhou alebo je vaším cieľom úspešne schudnúť, odporúčame vám užívať vitamín D, ideálne aj v kombinácii s vápnikom.
Zmierňuje depresívne stavy
Mnohé výskumy poukázali na skutočnosť, že vitamín D hrá dôležitú úlohu pri regulácii nálady a znižovaní rizika depresie. Ľudia, ktoré prežívali negatívne emócie a dostávali výživové doplnky vitamínu D zaznamenali výrazné zlepšenie symptómov. Suplementácia vitamínu D tak pomáha ľuďom s depresiou. Nízke hladiny vitamínu D zase zvyšujú riziko vzniku úzkosti a depresie.
Slúži ako prevencia ochorení
Vitamín D môže mať významnú rolu aj pri prevencii mnohých ochorení. Napríklad, znižuje riziko roztrúsenej sklerózy, znižuje pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych a iných závažných ochorení. Okrem iného, vitamín D je veľmi nápomocný aj pri infekciách, ktoré majú súvis aj s ochorením Covid-19.
Vitamín D dokáže do vysokej miery podporiť imunitný systém. Ľudia, ktorí trpia nedostatkom vitamínu D môžu byť častejšie vystavení zvýšenému riziku infekcií alebo autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída alebo diabetes 1. typu. Potvrdili to viaceré výskumy.
Nezabúdajte: Vitamín d pre deti je vhodný od 1. mesiaca veku. Napomáha vstrebávaniu a využitiu vápnika v organizme. Je dôležitý pre tvorbu a mineralizáciu kostí a zubov, a to predovšetkým u batoliat.
Zabezpečuje správnu funkciu svalov a kostí
Vitamín D sa podieľa na správnom vstrebávaní vápnika. Vďaka tomu posilňuje kosti a zuby. Zároveň reguluje aj hladiny vápnika a fosforu v krvi. To zase vedie k obnove kostného tkaniva a normálnemu rastu. Vitamín D sa podieľa na regulácii kontrakcie svalov, ktorá je mimoriadne dôležitá pre športovcov a starších ľudí, ktorí častejšie padajú. Je tiež kľúčovým prvkom pri prevencii vzniku osteoporózy, teda ochorenia, ktoré sa vyznačuje zvýšeným rednutím kostí.
Zmierňuje kožné problémy
Krásna a zdravá pleť bez nedokonalostí? K tomu vám zaručene pomôže aj vitamín D! Pri jeho deficite sa totiž častejšie objavujú vyrážky, predčasné starnutie kože či vznik nežiadúcich pigmentácii. Vitamín D však podporuje prirodzenú obranyschopnosť pokožky a zabraňuje prieniku mikroorganizmov, čím zmierňuje akékoľvek kožné problémy.
Okrem iného, vyznačuje sa aj svojimi protizápalovými vlastnosťami, vďaka ktorým eliminuje vznik akné alebo psoriázy. Pozitívne účinky vitamínu D na pokožku tela boli potvrdené aj vo viacerých štúdiách, ktoré boli vykonávané pod dohľadom tých najväčších odborníkov.
Ako sa prejavuje vitamín D nedostatok?
Ak máte nízke hladiny vitamínu D, môže sa to prejaviť viacerými nepríjemnými symptómami. Napríklad, budete pociťovať väčšiu únavu a budete sa cítiť bez energie. Ľudia s nízkou hladinou vitamínu D majú vyššie riziko vzniku ochorení. Častejšie sa u takýchto ľudí rozvinie choroba, preto je vitamín D nevyhnutný pre správne fungujúci imunitný systém.
Pri nedostatku vitamínu D je veľmi častá aj zlá nálada a úzkosti. U ľudí sa veľmi často objavuje aj bolestivosť kostí, svalov alebo chrbtice. Ak máte nedostatok vitamínu D, môžete sa stretnúť aj s častejším vypadávaním vlasov. Všetko potvrdili aj odborné štúdie.
V akých potravinách sa nachádza vitamín D?
Pýtate sa, čo obsahuje vitamín d? Najviac vitamínu D sa nachádza v morských rybách, ako je losos, makrela, pstruh či tuniak. Oleje z rybích pečení sú však najvýdatnejšie. Vitamín D sa nachádza v dostatočnom množstve aj vo vaječnom žĺtku, v pečeni, mliečnych výrobkoch, ale aj v mäse.
Vitamín D - nežiadúce účinky
Toxicita vitamínu D sa objaví v prípade zvýšenia hladiny vápnika v krvi. To vedie k príznakom ako je nevoľnosť, zvracanie, slabosť či častejšie močenie. Ak sa tento stav nelieči a nekonzultujete ho s lekárom, môže prejsť aj do bolesti kostí či problémov s obličkami.
Hyperkalciémia, teda nadbytok vitamínu D sa môže prejaviť nadmerným smädom, kovovou chuťou v ústach, bolesťou v kostiach, únavou, zvracaním, hnačkou či svalovými kŕčmi. Preto, keď budete užívať výživové doplnky s obsahom vitamínu D, určite vždy dbajte na odporúčané dávkovanie. Každý doplnok ho má iný, no dávkovanie nepodceňte, pretože sa potom ľahko môžete stretnúť s nežiadúcimi účinkami. Nežiadúce účinky boli potvrdené aj vo viacerých odborných výskumoch.
ODPORÚČANÉ PRODUKTY
Aké formy vitamínu D existujú?
Vyššie sme si spomenuli, že vitamín D sa nachádza v mnohých potravinách. Ak si však chcete byť istí, že prijímate dostatok vitamínu D, v takom prípade vám odporúčame užívať výživové doplnky. Vitamín D môžete užívať ako vitamín d kvapky alebo vitamin d tablety alebo kapsuly. Za najbežnejšiu formu, ktorá vyniká aj ľahkým dávkovaním sa považujú tablety. Kvapky sú ideálne pre deti, dojčatá alebo ľudí, ktorí majú problém s prehĺtaním tabliet. Vitamín D sa v dnešnej dobe vyrába aj vo forme žuvacích tabliet alebo gumených cukríkov. Možností, ako doplniť vitamín D je tak veľmi veľa a výber záleží len na vás a vašich osobných preferenciách či možnostiach.
Vedeli ste, že: za najlepší vitamín d sa považuje vitamín D3? Táto forma je pre telo najprirodzenejšia, výborne sa vstrebáva a je dostupný v rôznych podobách.
Vitamín D – denná dávka
Odporúčaná denná dávka vitamínu D sa odhaduje na 600 – 800 IU. Na to, aby všetky funkcie v tele boli správne, musí byť hladina vitamínu D v krvi na úrovni aspoň 100 – 125 nmol/l. Odporúčaná denná dávka však závisí od viacerých parametrov, ako je vek, ročné obdobie či miera vystavenia slnečnému žiareniu. Ako užívať vitamin d? Pri ľuďoch, ktorí majú nízke hladiny vitamínu D sa odporúča denná dávka 3000 – 5000 IU denne. Môže sa užívať aj vyššia dávka, avšak až po konzultácii s lekárom, ktorí odporučí najvhodnejšie dávkovanie.
Čo sa týka novorodencov a deti do dvoch rokov, preventívne sa odporúča dopĺňať 1000 IU vitamínu D denne. Pre deti do 10 rokov je odporúčaná denná dávka v rozmedzí 600 – 2000 IU a do 17 rokov 600 – 4000 IU denne. Pre deti je najvhodnejšia forma vitamínu D v podobe spreju, kvapiek alebo iných tekutých foriem.