Detox organizmu alebo detox pečene je pojem, s ktorým sa dnes určite aj vy stretávate veľmi často. Nejde však o žiaden krátkodobý trend. Jeho benefity sú skutočne významné a dopriať by ste si ho mali aspoň raz ročne aj vy. Pýtate sa, prečo?
Detoxikácia organizmu existovala ešte dávno pred tým, ako vznikol internet. Ľudia už od pradávna skúšali rôzne diéty a pôsty, ktorých úlohou bolo prečistiť telo od rôznych škodlivých látok. V dnešnej dobe sme však vystavovaní oveľa väčšiemu množstvu toxínov ako pred 100 či 200 rokmi. Pesticídy, toxické chemikálie a jedy sa do tela dostávajú napríklad aj z jedla, nápojov či kozmetiky.
Práve preto je dnes detox organizmu tak významný. Ak sa chcete dlhodobo cítiť skvele a záleží vám na tom, aby bolo vaše telo v perfektnej kondícii, dopriať by ste si ho mali aspoň raz za rok. Ideálne však aj viackrát. Našťastie, detoxikácia nie je vôbec náročná. V čom vlastne spočíva?
Detox organizmu prostredníctvom zelených potravín
Pod detoxikáciou organizmu si väčšina ľudí predstaví konzumáciu vhodných doplnkov výživy a potravín, ktoré pomôžu prečistiť celé telo. V tomto smere stoja za pozornosť práve zelené potraviny – spirulina, chlorella, zelený jačmeň, či mladá pšenica.
Spirulina
Spirulina podľa štúdií prirodzene obsahuje široké spektrum vitamínov, minerálov a ďalších živín. Pôsobí protizápalovo, dodáva telu energiu, dokáže regulovať hladinu cholesterolu či krvný tlak.
Vedeli ste, že: Podľa vedeckých štúdií prevádzaných na zvieratách dokáže spirulina znižovať riziko vzniku rakoviny a zmenšovať veľkosť nádorov?
Chlorella
Podľa vedeckých výskumov dokáže chlorella vynikajúco detoxikovať telo, a to vďaka tomu, že sa viaže na ťažké kovy. Tiež obsahuje široké spektrum vitamínov, minerálov a bio-aktívnych látok. Funguje ako silný antioxidant, môže podporovať imunitu a regulovať hladinu cholesterolu v krvi.
Zelený jačmeň
Zelený jačmeň obsahuje lignany, ktoré podľa štúdií dokážu znižovať riziko rakoviny a srdcových ochorení. Podporuje imunitu a tráviaci systém, plus, dodáva do organizmu široké spektrum dôležitých živín.
Mladá pšenica
Jednou z kľúčových látok pre správne fungovanie čriev a detoxikovanie organizmu je vláknina, ktorú vo vysokej koncentrácii obsahuje aj mladá pšenica. Vedci zistili, že pšenica môže pomáhať pri zmierňovaní zápalov. Naviac, podporuje tráviace procesy.
ODPORÚČANÉ PRODUKTY
Ako prebieha prirodzená detoxikácia organizmu?
Vedeli ste, že detoxikácia organizmu prebieha úplne prirodzene, každý jeden deň, a to aj bez toho, aby ste do tela prijímali rôzne zelené potraviny a doplnky výživy? Zabezpečuje ju pečeň spolu s obličkami a črevami.
Pečeň
Pečeň je najväčším vnútorným orgánom v tele a často sa označuje ako čistička organizmu. Filtruje krv a odstraňuje z nej rôzne toxíny či nežiadúce chemikálie, čím zabezpečuje prirodzenú detoxikáciu. Zároveň produkuje žlč, ktorá je dôležitá pri tráviacich procesoch.
Obličky
Úlohou obličiek je filtrovať prijaté tekutiny a vytvárať moč, prostredníctvom ktorého sa škodlivé látky okamžite vylučujú von z tela.
Črevá
V črevách sa vstrebávajú živiny, ktoré sú dôležité pre ľudské telo. Odpadové látky obsahujúce chemikálie, jedy a toxíny sú vo forme stolice vylučované von z organizmu.
Zapamätajte si: Pečeň, obličky a črevá síce zabezpečujú neustále detoxikovanie organizmu, avšak bez správnej výživy nedokážu efektívne fungovať. Ľahko sa preťažia a v tele následne dochádza k hromadeniu škodlivých látok, ktoré môžu spôsobovať vážne ochorenia.
Detox organizmu, ako ho vnímame dnes, spočíva v tom, že do tela prijímate vyššie dávky látok, ktoré podporujú správne fungovanie pečene, obličiek či čriev. Napríklad, fungovanie pečene významne podporí pestrec mariánsky. Na optimálnu činnosť čriev zas vplýva vláknina. Detoxikáciu však podporujú aj mnohé ďalšie bio-aktívne látky – vitamíny, minerály, antioxidanty či aminokyseliny.
Smoothie a detox organizmu
Prirodzenú detoxikáciu organizmu môžete podporiť aj našimi lokálnymi potravinami. Predovšetkým, jablkami, červenou repou, citrónom a stonkovým zelerom. Výhodou je, že tieto dary prírody dokážete jednoducho zmixovať do jedného chutného smoothie, ktoré si viete dopriať v ktorejkoľvek časti dňa.
Jablko
Podľa vedeckých rozborov priemerné jablko obsahuje až 5 gramov vlákniny. Zároveň v ňom nájdete vitamíny C, K, B či E, meď a draslík. Podporuje imunitu, zdravie čriev a dodáva telu energiu.
Červená repa
Červená repa obsahuje mangán, horčík, draslík, železo, vitamíny B6 či C a mnohé ďalšie cenné zložky. Dodáva energiu, môže zmierňovať zápaly a podporuje celkové zdravie organizmu.
Citrón
Citrón obsahuje najmä vitamín C, ale aj vlákninu a malé množstvo bielkovín. Dokáže zlepšovať obranyschopnosť organizmu a slúžiť ako prevencia mnohých ochorení.
Stonkový zeler
V stonkovom zeleri nájdete napríklad vitamíny A, K či C, draslík a foláty. Pomáha zmierňovať zápaly, podporovať imunitu a dodáva do tela cenné antioxidanty.
Kedy detoxikovať organizmus?
Dlhotrvajúci pocit únavy, bolesti hlavy či kĺbov, nekvalitný spánok, problémy s trávením či časté ochorenia. To všetko sú znaky, že vo vašom tele sa pravdepodobne nahromadili toxíny a mali by ste si dopriať kvalitný detox.
Naša rada: Detoxikácia pečene, respektíve, celého organizmu, je vhodná hlavne na jar. Dopriať si ju však môžete aj v iných ročných obdobiach, keď pocítite, že vaše telo nie je v dobrej kondícii.
Čomu sa vyhýbať pri detoxe?
Jedy a toxíny sa nachádzajú hlavne v potravinách s vysokým obsahom konzervantov a umelých farbív. Nájdete ich aj na zelenine ošetrenej pesticídmi, v kozmetických prípravkoch či v liekoch.
Pri detoxikácii tela sa vyhýbajte konzumácii alkoholu, čierneho čaju, kávy, červeného mäsa, nezdravých tukov, potravín z bielej múky, vajciam či mliečnym výrobkom.
Podpora detoxikácie organizmu
Aby ste účinne podporili detoxikáciu organizmu, dodržiavajte pitný režim a zvýšte príjem vlákniny. Vyskúšajte smoothie detox a konzumujte zelené potraviny. Veľmi dobrý je tiež detox čaj. V tomto smere stojí za pozornosť napríklad matcha čaj, ktorý obsahuje veľa antioxidantov a ďalších cenných živín.
Vyskúšajte si detoxikáciu organizmu na vlastnej koži aj vy a pocíťte jej významné výhody!
Páčil sa vám tento článok? Nezabudnite ho zdieľať na Faceboku.