PMS: Čo to je a ako zmierniť príznaky? Toto sú naše tipy a odporúčania!

Názov PMS rozhodne poznajú všetky ženy a stretli sa s ním počas života neraz. O čo vlastne ide? PMS je predmenštruačný syndróm, ktorý, ako z názvu vyplýva, prebieha pred samotnou menštruáciou.

PMS syndróm postihuje cca 48 % žien v reprodukčnom veku, z toho 20 % má vážnejšie fyziologické a emocionálne prejavy. Dobrou správou však je, že predmenštruačný syndróm je možné zmierniť, dokonca, niektorí gynekológia predpisujú aj lieky na PMS.

Čo je PMS? Je to zmena fyzického zdravia, nálady, emócií, ale aj správania. Tento stav najčastejšie nastáva medzi ovuláciou, to znamená uvoľnením vajíčok z vaječníkov a začiatkom samotnej menštruácie.

pms-syndrom

PMS: Kedy začina?

Kedy vôbec začína PMS syndróm? PMS sa vyskytuje hlavne počas posledného týždňa luteálnej fázy. To znamená 1 – 2 týždne pred menštruáciou. Prejavy PMS zväčša začínajú 5 dní pred začiatkom menštruácie a vymiznú do približne 4 dní po začatí krvácania. Potvrdené to bolo aj v odborných štúdiách.

Dôležité je však povedať, že dĺžka PMS syndrómu sa môže meniť, v závislosti od menštruačného cyklu každej ženy, nakoľko ten zvykne byť odlišný. Ide preto len o informácie, ktoré vyplývajú zo základných štatistík.

Nezabúdajte: Podľa aktuálnych štatistík trvá PMS približne 2 – 10 dní. Dĺžka predmenštruačného syndrómu sa však môže líšiť, a to v závislosti od veku, pravidelnosti menštruačného cyklu, pridružených a gynekologických ochorení, či iných faktorov.

priznaky-pms

Aké má PMS príznaky?

Čo sa týka symptómov PMS, tie sú individuálne a líšia sa u každej ženy. Môžu mať totiž inú závažnosť a intenzitu fyzických a emocionálnych prejavov. Medzi najčastejšie symptómy PMS syndrómu patrí:

  • Bolesť hlavy a migréna
  • Kŕče v dolnej časti brucha
  • Opuch končatín
  • Podráždenosť
  • Nadúvanie
  • Bolesti svalov a kĺbov
  • Citlivosť a bolesti na hrudníku
  • Zvýšená chuť do jedla
  • Nadmerné potenie
  • Vznik akné a kožných problémov
  • Citlivosť a opuch prsníkov
  • Zvýšená únava a ospalosť

Medzi ďalšie príznaky PMS patrí aj zvýšená citlivosť na zvuk alebo svetlo, prírastok hmotností a opuch končatín, čo je spôsobené nadmerným zadržiavaním vody v tele. Okrem iného, zvýšený krvný tlak je spôsobený vyššou hladinou progesterónu, čo je v tomto období bežné. Aké má ešte predmenštruačný syndróm príznaky? V menšej miere sa môžu vyskytnúť aj problémy s pamäťou, zmeny sexuálnej túžby, ťažkosti so sústredením, plačlivosť alebo pretrvávajúce napätie alebo úzkosť. Tieto všetky prejavy boli potvrdené aj viacerými odbornými štúdiami.

pms-príznaky

Ako zmierniť prejavy PMS?

Dobrou správou je, že predmenštruačný syndróm a jeho prejavy sa dajú efektívne zmierniť. Potvrdilo sa to aj vo viacerých odborných štúdiách, ktoré boli realizované pod dohľadom tých najväčších odborníkov. Aké odporúčania sú najúspešnejšie pri zmiernení prejavov predmenštruačného syndrómu?

Konzumujte vyváženú stravu

Čo sa týka stravy, tá je veľmi dôležitá pre správne fungovanie vášho tela. Ak si dáte jedálniček do poriadku a budete konzumovať potraviny bohaté na živiny, môže u vás dôjsť k zníženiu prejavov predmenštruačného syndrómu. Preto konzumujte stravu s vysokým obsahom ovocia, zeleniny (hlavne listovej), strukovín a celozrnných potravín.

Dôležité sú aj zdravé tuky, medzi ktoré patria omega-3 mastné kyseliny. Odborníci tiež odporúčajú obmedziť spracované potraviny a nasýtené tuky, nakoľko by mohli spôsobiť nafúknutie. To, že zdravá a vyvážená strava pomáha na zmiernenie prejavov PMS syndrómu, potvrdili odborníci aj v štúdiách.

Obmedziť by ste tiež mali sacharidy, tuky, soľ a alkohol. Zamerajte sa skôr na čerstvé, nespracované potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín D, zinok, vápnik a omega-3 mastné kyseliny. Tieto všetky živiny zabraňujú vzniku PMS a znižujú závažnosť príznakov tohto syndrómu.

horčík

Doprajte si kvalitný spánok

Spánok je veľmi dôležitý a do vysokej miery dokáže ovplyvniť celkové fungovanie a zdravie. Ak si chcete dopriať dostatočný a kvalitný spánok, odporúčame vám vyhnúť sa používaniu mobilného telefónu alebo počítača. Taktiež pomôže dobré vyvetranie miestnosti, v ktorej spíte a úplné zatmenie. Nezabúdajte, že nedostatok spánku súvisí s aj s úzkosťou a depresiou. Tieto stavy výrazné zhoršujú ďalšie príznaky PMS syndrómu.

kvalitný-spánok_1

Vyskúšajte výživové doplnky

Ak chcete zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu, skvelým riešením je aj pravidelné užívanie výživových doplnkov. Vyskúšať môžete napríklad vitamín B6, ktorý dokáže telu dostatok energie a poraziť tak neustálu únavu. Odborníci odporúčajú aj vitamín D, ktorý dokáže zlepšiť náladu a horčík, ktorý je určený hlavne na bolesti hlavy vyvolané predmenštruačným syndrómom. Štúdie potvrdili, že kombinácia horčíka a vitamínu B6 môže viesť k zníženiu prejavov PMS syndrómu, pričom vitamín B6 dokonca zmierňuje aj úzkosť u starších žien.

Nakoľko je predmenštruačný syndróm spojený aj s nižšou únavou, skvelým výživovým doplnkom na doplnenie energie je Matcha čaj, ktorý podporuje rovnomerné rozloženie energie v tele, zrýchľuje metabolizmus a zároveň spomaľuje starnutie. Obsahuje celé spektrum antioxidantov, vďaka čomu vie zabezpečiť odstránenie škodlivých a toxických látok tela. Všetky tieto účinky môžu priaznivo pôsobiť aj na prejavy PMS. Potvrdené to bolo aj v odborných štúdiách.

matcha-caj

Relaxačné techniky

Máte pred menštruáciou? V tom prípade skúste relaxačné techniky, vďaka ktorým sa dokonale uvoľníte. Cvičenie relaxačných techník vám pomôže cítiť sa lepšie, a to rovnako ako emocionálne, tak aj fyzicky. Preto, ak trpíte kŕčmi, napäté svaly môžete uvoľniť napríklad pomocou vyhrievacej podložky, teplého kúpeľa alebo použitia jednotlivých éterických olejov. Dôležité je nájsť to, čo vám vyhovuje a praktizovať dané relaxačné metódy. Niektorým ženám pomáha kvalitný a dostatočný spánok, iným zase meditácia či fyzická aktivita. To, čo vyhovuje práve vám, na to musíte prísť samé.

meditácia_2

Menia sa prejavy PMS so zvyšujúcim sa vekom?

Viaceré štatistiky ukázali, že príznaky predmenštruačného syndrómu sa zhoršujú v momente, keď dosiahne žena 30 – 40 rokov a vo veku, kedy sa žena blíži do menopauzy. Zhoršenie symptómov predmenštruačného syndrómu však platí hlavne u žien, ktorých nálady sú citlivé na meniace sa hladiny hormónov počas cyklu menštruácie.

Okrem iného, pred menopauzou hladiny hormónov môžu tiež stúpať alebo klesať, nakoľko telo postupne prechádza do inej fázy – menopauzy. No a kedy sa PMS úplne zastaví? V momente, kedy budete po menopauze a už viac nedostanete menštruáciu.

pms-

Kedy je správny čas na návštevu lekára?

Ak prejavy predmenštruačného syndrómu výrazne zasahujú do vášho života, odporúčame vám konzultovať svoj stav s gynekológom. Okrem iného, vzniknúť u ženy môže aj vážnejšia forma PMS, ktorá sa nazýva ako predmenštruačná dysforická porucha. V rámci tejto formy prevládajú emocionálne prejavy na vysokej úrovni. Predmenštruačná dysforická porucha postihuje hlavne pacientky so zníženou tvorbou serotonínu, pričom je veľmi častým faktorom aj stres.

Preto, ak cítite, že prejavy PMS neviete zvládnuť ani pri bežných odporúčaniach a pretrvávajú pravidelne, obráťte sa na gynekológa. Ten na základe podrobnej anamnézy a klinického vyšetrenia navrhne najvhodnejšie riešenie pre vás. Môže vylúčiť iné príčiny problémov, prípadne vám priamo predpísať lieky na PMS. Odporúčané sú hlavne lieky na zmiernenie bolesti alebo spazmolytiká na zbavenie sa kŕčov.