Pálenie záhy je veľmi nepríjemný zdravotný problém, ktorý trápi veľkú časť našej populácie. Viacerí ľudia sa s ním stretli aspoň raz za život. Čo je to pálenie záhy, kedy vzniká a ako s týmto problémom bojovať?
Vedeli ste o tom, že pálenie záhy sa odborne nazýva aj ako pyróza? Často je však spájané s refluxom, no ide o dva rozdielne stavy. Pálenie záhy vo všeobecnosti patrí medzi najčastejšie problémy, ktoré sa týkajú tráviaceho traktu a tento problém je považovaný za pomerne bežný jav.
Čo spôsobuje pálenie záhy?
Silné pálenie záhy môžu spôsobovať nesprávne stravovacie návyky a nezdravý životný štýl. Tieto faktory v dnešnej dobe nie sú vôbec výnimočné a objavujú sa veľmi často. K páleniu záhy prispieva prejedanie sa, nadváha, obezita, nezdravá strava, fajčenie, tehotenstvo či chronický stres. V niektorých prípadoch spôsobuje pálenie záhy aj užívanie niektorých liekov, či oblečenie, ktoré je tesné v oblasti žalúdka.
Čo je pálenie záhy?
Pálenie záhy začína hrudnou kosťou a smeruje k pažeráku. Celkové pálenie spôsobuje kyseliny, ktoré idú späť hore pažerákom. Dokonca, kyseliny v niektorých prípadoch vystúpia až do hrdla. Pálenie záhy sa prejavuje kyslou chuťou v ústach, bolesťou v hrdle, nafúknutým bruchom a častým odkašliavaním.
Nezabúdajte: Ak chcete zmierniť prejavy pálenia záhy, prípadne tomuto zdravotnému problému úplne predísť, odporúčame vám obmedziť na minimum konzumáciu alkoholu a fajčenie. Tieto faktory patria totiž medzi najčastejšie, ktoré prispievajú páleniu záhy. Dokonca, je dokázané, že fajčenie a alkohol znižujú schopnosť správnej funkcie pažerákového zvierača.
Pálenie záhy v tehotenstve
Nastávajúce mamičky pálenie záhy veľmi dobré poznajú. Štatistiky ukazujú, že tento zdravotný problém trápi približne 45 % budúcich mamičiek. Dôvodom je, že progesterón – tehotenský hormón a jeho vyššie hladiny uvoľňujú zvierač medzi pažerákom a žalúdkom. Preto, keď nastávajúca mamička konzumuje potravu, svaly zvierača sa síce uvoľnia, avšak zvierač sa nedostatočne stiahne a žalúdočná kyselina sa v tomto prípade spolu s natráveným obsahom vráti až priamo do krku.
Čo na pálenie záhy?
Dobrou správou je, že pálenie záhy môžete riešiť aj domácimi prípravkami. A preto je odporúčaná práve pálenie záhy – domáca liečba. Existuje niekoľko odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť v rámci domácej liečby. Avšak, vždy sa môžete poradiť aj s odborníkom, ktorý vám rozhodne odporučí to najlepšie riešenie práve pre vás.
Pálenie záhy nikdy nepodceňujte a skúste tento problém riešiť ideálne čím skôr, aby ste predišli ďalším zdravotným komplikáciám. Všetky naše tipy sú overené a pomohli už mnohým ľuďom, ktorí trpeli pálením záhy.
Soda bikarbona na palenie zahy
Hľadáte babský recept, ktorý je overený? V tom prípade je skvelým riešením sóda bikarbóna, ktorá dokáže zmierniť pálenie záhy. Možno si práve hovoríte, že vám sóda bikarbóna v riešení tohto problému rozhodne nepomôže, ale vo výsledku sa budete čudovať, ako veľmi účinná vie byť. Ide síce o tradičný recept našich babičiek, no používa sa už desiatky rokov a pomohol mnohým ľuďom. Recept je veľmi jednoduchý.
Stačí si rozmiešať štipku sódy v pohári vody a vypiť. Ak chcete zároveň podporiť aj tráviace funkcie, odporúča sa do tejto vody zo sódou bikarbónou pridať trochu citrónovej šťavy. Pozor na to, aby ste to so sódou bikarbónou nepreháňali, nakoľko pri nadmernom užívaní môže dôjsť k narušeniu pH hodnôt tela a viacerým zdravotným komplikáciám.
Minerálka na pálenie záhy
Je minerálka vhodná na pálenie záhy? Samozrejme, že áno! Vo všeobecnosti platí, že minerálka zmierňuje problémy zo žalúdkom, nadmernou tvorbou žalúdočných kyselín a pálenie záhy. Odporúča sa najmä minerálna voda Fatra, Budiš alebo Sulinka. Takéto minerálky nielenže znižujú kyslosť vo vašom žalúdku, ale zároveň podporujú všetky tráviace funkcie.
Aj preto sa odporúča piť minerálku po grilovačke alebo konzumácii ťažšieho jedla. Nezabúdajte však, že na pálenie záhy pomáhajú len zásadité minerálky a ide stále len o babský recept na pálenie záhy. Ak je u vás tento zdravotný problém rozsiahlejší, minerálka ho pravdepodobne nevyrieši.
Lieky na pálenie záhy
Lieky na pálenie záhy sa aplikujú predovšetkým v závažnejších stavoch, kedy obyčajné babské recepty nepomohli. Ktoré lieky sú na pálenie záhy najúčinnejšie vám bude vedieť najlepšie poradiť lekár. Takéto lieky zväčša obsahujú pantoprazol, ktorý vo všeobecnosti slúži na zmiernenie pálenia záhy. Blokuje totiž pumpu, ktorá produkuje žalúdočnú kyselinu. Vďaka tomu znižuje jej množstvo v žalúdku. Pri užívaní liekov vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie, aby u vás nedošlo k ďalším komplikáciám.
Čo robiť pri akútnom pálení záhy?
Ak ste pocítili pálenie záhy len párkrát, odporúčame vám vyskúšať babské recepty. Tie totiž zväčša pomôžu a pálenie záhy sa u vás viac neobjaví. Pokiaľ však trpíte pálením záhy častejšie, môže ísť o vážnejší problém, preto je potrebné kontaktovať lekára. Čo však robiť pri akútnom pálení záhy a ako predísť zhoršeniu stavu?
V prvom rade vypite pohár vody, ktorý pomôže neutralizovať žalúdočnú kyselinu a dokáže je ,,spláchnuť“ späť do žalúdka. K neutralizovaniu kyseliny môže pomôcť aj obyčajné žutie žuvačky. Pri akútnom pálení záhy odporúčame zmeniť polohu. Čo pomáha na pálenie záhy je sed. Určite neležte, nakoľko to môže spôsobiť, že kyselina bude prúdiť vyššie. Odporúčame tiež spať s vyvýšenou hlavou, pretože pálenie záhy vás môže potrápiť aj v noci. Pokiaľ vám žiadne z odporúčaní nezabralo, vyhľadajte lekára.
Pozor na stravu
Čo sa týka stravy, určite by ste sa mali vyhnúť kyslým a korenistým jedlám, ktoré pálenie záhy vyvolávajú a celkový stav ešte viac zhoršujú. Potvrdili to aj mnohé odborné štúdie. Obmedzte konzumáciu citrusov, paradajok, cibule, cesnaku, kávy, čokolády a sladkých bublinkových nápojov. Taktiež sa nevypláca konzumovať vyprážané ani mastné jedlá, nakoľko tie trávenie spomaľujú a pálenie záhy tak môže byť ešte horšie.
Dávajte si však pozor aj na to, aby ste nehladovali. Pretože aj hlad môže spôsobiť pálenie záhy. Preto odporúčame konzumovať jedlo aspoň 5-krát denne a ideálne v menších dávkach. Čo sa týka pitného režimu, odporúčame vám obmedziť pitie štiav z citrusového ovocia, kávy, čierneho čaju, kakaa, coly, alkoholu a sýtených nápojov. Tie totiž môžu spôsobovať pálenie záhy. Uprednostnite preto pitie čistej vody, nesladených nápojov a čaju.
Kedy je potrebné ísť k lekárovi?
Pálenie záhy sa rozhodne neoplatí podceňovať. Žalúdočné kyseliny totiž výrazne poškodzujú sliznicu pažeráka, čo vedie k mnohým zdravotným problémom. Kedy je však správny čas navštíviť lekára? Ak vám nepomohli naše odporúčania a denné alebo večerné pálenie záhy pretrváva naďalej a pravidelne, navštívte lekára.
Okrem pálenia záhy sa totiž u vás môžu objaviť aj tráviace ťažkosti, úbytok hmotnosti a nechuť do jedla. Preto, ak začnete riešiť tento zdravotný problém čím skôr, tým to bude pre vás lepšie. Lekár vám zrealizuje všetky vyšetreniaa vo výsledku odporučí lieky, prípadne doplnky, ktoré vám zaručene pomôžu. Okrem iného, u lekára si prejdete viacerými vyšetreniami, ktoré môžu odhaliť aj príčiny iných chronických ochorení. Pálenie záhy totiž môže byť len symptómom niektorého z ochorení.