V súčasnej dobe sa cvikla považuje za jednu z najobľúbenejších druhov zeleniny. Rozhodne sa niet čomu čudovať. Obsahuje látky, ktoré prinášajú skutočne priaznivé účinky na organizmus. Aj to je dôvod, prečo je táto zelenina tak populárna.
Pravdepodobne už každý z vás videl aspoň raz za život cviklu. Spoznať ju môžete už na prvý pohľad. Má guľovitý tvar, ktorý je zväčša väčších rozmerov. Na jej povrchu je vidieť korene a lístie, ktoré sa však dajú jednoduchým spôsobom odstrániť. Cvikla má charakteristickú tmavofialovú farbu. Tá môže byť v rôznych prevedeniach.
Zapamätajte si: Výhodou je, že cvikla patrí medzi ľahko pestovateľné druhy zeleniny. Ideálne je, ak sa pestuje na mieste so slnečným žiarením a v pôde bohatej na organické látky. Dôležité je pravidelné zavlažovanie. Nesmie sa stať, že by pôda preschla. Taktiež pravidelne kontrolujte škodcov, ktorých by ste mali v prípade ich výskytu odstrániť vhodným prípravkom.
Účinné zloženie cvikly
Cviklu sa odporúča konzumovať na pravidelnej báze, najmä z dôvodu, že obsahuje veľmi účinné zložky. Medzi tie patrí napríklad kyselina listová, kyselina askorbová, vláknina, vitamíny a minerály. Taktiež obsahuje vo vysokej miere betacyaníny, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Chránia bunky pred poškodením a účinkami voľných radikálov.
Kombináciou týchto všetkých zložiek prináša cvikla veľmi priaznivé vlastnosti na organizmus, ktoré rozhodne stoja za pozornosť.
Cvikla: Účinky podporujúce zdravie
Viete, aké má červená repa účinky? Mnohé vedecké výskumy poukázali na skutočnosť, že cvikla je veľmi efektívna v rámci regulácie krvného tlaku. Vďaka tomu slúži aj ako prevencia voči kardiovaskulárnym ochoreniam.
Ďalšia štúdia zase dokázala, že cvikla posilňuje zdravie mozgu. Do vysokej miery znižuje riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení, medzi ktoré zaraďujeme napríklad demenciu či Alzheimerovu chorobu. Samozrejme, účinkov tejto jedinečnej zeleniny je ďaleko viac. Napríklad, telu dodáva energiu, zlepšuje fyzický výkon a slúži aj ako prevencia cukrovky, ktorá sa považuje za jedno z najčastejších civilizačných ochorení.
POMÁHA DETOXIKOVAŤ PEČEŇ
Medzi najpopulárnejšie účinky patrí aj detoxikácie pečene. Cvikla je v tomto smere výborným riešením. Červená repa zároveň podporuje aj regeneráciu pečene, vďaka čomu udržuje tento orgán vo veľmi dobrom stave a predchádza tým aj ochoreniam, ktoré sú spojené s pečeňou.
Pestrec mariánsky ako skvelá alternatíva
Cvikla je svojou chuťou veľmi špecifická, preto nemusí každému človeku úplne vyhovovať. Skvelou alternatívou je preto pestrec mariánsky, ktorý je obsiahnutý vo výživových doplnkoch. Má totiž podobné účinky, najmä čo sa týka detoxikácie pečene. Ak potrebujete produkt práve na tento účel, pestrec mariánsky je výbornou voľbou.
ODPORÚČANÉ PRODUKTY
Ako konzumovať cviklu?
Výhodou je, že cvikla sa dá konzumovať na veľa spôsobov. Preto, ak vám jeden nevyhovuje, vyskúšať môžete iný. Obľúbená je zaváraná cvikla, varená cvikla či pečená cvikla. Je to ideálna príloha k hlavnému jedlu, prípadne len tak, na prejedenie.
Určite by ste mali túto zeleninu zaradiť do svojho jedálnička vo väčšom množstve. Obsahuje totiž látky, ktoré dokážu podporiť zdravie vo viacerých smeroch. Práve preto je cvikla tak veľmi dôležitá. Okrem iného, posilňuje aj tvorbu červených krviniek, vďaka čomu predchádza ochoreniam, ktoré sú spojené s ich deficitom.
Pečená cvikla - recept
Vo všeobecnosti je pečená cvikla veľmi obľúbená. Môže totiž nahrádzať isté menej zdravé potraviny a byť tak skvelou alternatívou príloh k jedlám. Na pečenú cviklu vám prinášame jednoduchý recept:
Ingrediencie:
- 2 stredne veľké cvikly
- 2 lyžičky olivového oleja
- 1 lyžička soli
- Čierne korenie
Postup:
- Rúru si predhrejte na 200 stupňov
- Cvikly zatiaľ očistite a nakrájajte na tenké 1 cm plátky
- V miske si zmiešajte olivový olej spolu so soľou a korením
- Plátky cvikly dôkladne obaľte v olejovej zmesi
- Následne ich rozložte na plech vystlaný papierom na pečenie a dbajte na to, aby sa neprekrývali
- V rúre pečte po dobu 25 – 30 minút, až dokým cvikla nie je mäkká
Náš tip: K pečenej cvikle môžete pridať aj obľúbené bylinky, ktoré dokážu túto zeleninu výborne dochutiť. Skvelým riešením je napríklad bazalka, oregano alebo rozmarín.
Varená cvikla - recept
Varená cvikla je veľmi obľúbená a pridáva sa napríklad do rôznych zeleninových šalátov. Toto je jednoduchý recept, ktorého prípravu si zaručene zamilujete.
Ingrediencie:
- 2 väčšie cvikly
- 2 šálky vody
- 1 lyžica octu
- 1 lyžica olivového oleja
- Štipka soli
Postup:
- Cviklu ošúpte a nakrájajte ju na menšie časti
- Následne červenú repu pridajte do vriacej osolenej vody
- Cviklu povarte na miernom ohni, približne po dobu 20 – 30 minút
- Keď je repa mäkká, sceďte vodu a nechajte ju vychladnúť
Zaváraná cvikla - recept
Zaváraná červená repa je obľúbená v mnohých domácnostiach. Určite by ste ju mali mať po ruke, pretože nikdy neviete, kedy na ňu dostanete chuť. Je červená repa - zaváranie náročné? Určite nie! Prinášame vám jednoduchý postup:
Ingrediencie:
- 2 kg cvikly
- 2 šálky cukru
- 2 šálky octu
- Soľ
- Škorica mletá
- Mleté korenie
- 4 klinčeky
Postup:
- Cviklu ošúpte a nakrájajte ju na menšie časti
- V hrnci si zmiešajte ocot, cukor, soľ, škoricu, korenie a klinčeky
- Pridajte cviklu a dajte ju variť na 30 – 40 minút, kým nezmäkne
- Sterilizujte poháre a viečka
- Hotovú cviklu nalejte do pripravených pohárov, zatvorte a sterilizujte 10 – 15 minút
- Cviklu môžete skladovať v chladničke, prípadne pri izbovej teplote
Preto neváhajte a konzumujte aj vy túto jedinečnú zeleninu vo väčšom množstve. Určite sa to vyplatí, najmä z toho zdravotného hľadiska!
Páčil sa vám tento článok? Nezabudnite ho zdieľať na Faceboku.