S biotinom ste sa možno dosiaľ stretli hlavne pri prípravkoch, ktoré boli určené na krajšie vlasy a nechty. Možno vás týmto prekvapíme, ale biotin má aj ďalšie prospešné účinky pre zdravie, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. O ktoré ide?
Biotin má hneď niekoľko názvov. Môžete sa stretnúť aj s názvom vitamín b7 alebo vitamín H. Týmto sme prezradili, čo je biotin. Vieme, že ide o vitamín, ktorý je vo vode rozpustný a ktorý sa v našom tele prirodzene nevyskytuje. To znamená, že ho môžeme prijímať len zo stravy alebo výživových doplnkov.
O biotine je známe, že patrí medzi vitamíny, ktoré dokážu premieňať potravu na energiu, čo potvrdili aj zahraničné štúdie. Okrem iného, názov ,,biotin“ pochádza z gréckeho slova ,,biotos“, čo v preklade znamená ,,život“ alebo ,,výživa“. Akú úlohu má biotin? Tých je hneď niekoľko! V prvom rade je kľúčovou živinou počas tehotenstva, je dôležitý pre správny rast embrya, reguluje hladinu cukru v krvi, podporuje zdravé vlasy, nechty a pokožku.
Aké účinky má biotin?
Biotin vitamin by sa mal podľa viacerých odborných výskumov užívať denne v množstve 150 – 300 mikrogramov. Pokiaľ budete takéto množstvo užívať dlhodobo a pravidelne, zaručene sa u vás objavia priaznivé účinky biotinu. Tých je veľmi veľa, no my vám prinášame prehľad tých najčastejších pozitívnych účinkov biotinu. Poďte sa na to s nami pozrieť!
Zdravé vlasy vďaka biotinu
Biotin na vlasy je mimoriadne účinný. Ak má človek nedostatok tohto vitamínu, môže sa to preukázať aj prejavmi, ako je častejšie vypadávanie vlasov či vznik šupinatých červených vyrážok vo vlasovej pokožke. Viaceré odborné štúdiepotvrdili, že biotin je veľmi nápomocný pri podpore silnejších vlasov.
Dokonca, bráni ich oslabeniu a lámavosti, pričom zároveň zlepšuje aj stav folikulov, ktoré dostávajú kyslík a potrebné živiny. Okrem iného, ak si zakúpite vlasové produkty s obsahom biotinu, ich cieľom je hlavne pomôcť regulovať kožný maz a tvorbu lupín. Aj vďaka tomu platí, že biotin je veľmi prospešný pri alopécii či vypadávaní vlasov.
Doplní farbu vlasov
Postupom veku ľudia začínajú strácať prirodzenú farbu vlasov. To sa môže odzrkadliť aj na psychickom zdraví, nakoľko sa začnú objavovať prvé šediny. Avšak, máme pre vás dobrú správu, nakoľko jedinečný vitamín biotin pomáha aj pri probléme, akým je strata farby vlasov. Vďaka pravidelnému užívaniu doplnkov stravy s obsahom biotinu budú vaše vlasy zdravé, krásne, žiarivé a zachovajú si aj svoju prirodzenú farbu.
Pevné a silné nechty
Nakoľko sa biotin skladá z bielkovín a aminokyselín, je o ňom známe, že dokáže podporiť produkciu keratínu v tele. Keďže ide o typ proteínu, ktorý tvorí bunky a tie zase tvoria tkanivá v nechtoch, nechty sú vo výsledku pevnejšie a majú zníženú lámavosť. Potvrdené to bolo aj vo viacerých štúdiách, ktoré sa touto témou zaoberali. Biotin sa absorbuje priamo do jadra nechtu, v ktorom sa nachádzajú generované bunky. Ak vám rastú pomaly nechty, biotin môže byť skvelým riešením aj v tomto prípade.
Pružnejšia pokožka
Vedeli ste o tom, že biotin je skvelým riešením aj pri prevencii tvorby akné? Je o ňom známe, že bráni nadmernému vysušovaniu pleti a svrbeniu pokožky, je účinný v boji proti lupienke a mnohým ďalším kožným problémom. V neposlednom rade chráni pleť pred škodlivými voľnými radikálmi, podporuje tvorbu kolagénu a zvyšuje prevenciu tvorby vrások. Mnohé výskumy sú toho dôkazom. Okrem iného, ak máte problém so suchou pokožkou, biotin dokáže pomôcť aj pri riešení tohto problému.
Ak potrebujete podporiť zdravie vlasov, nechtov a pokožky, výborným riešením sú aj produkty ako moringa, reishi, spirulina a maca. Tieto produkty majú priaznivý vplyv na vlasy, nechty a pokožku. Podporujú ich rast, spevňujú ich a udržiavajú zdravé. Obsahujú výlučne prírodné látky, takže pre telo sú neškodné a zároveň dokážu do vysokej miery podporiť celkové zdravie, čo rozhodne radi oceníte. Výhodou je aj skutočnosť, že ich môžete užívať na každodennej báze.
Ako sa prejavuje nedostatok biotinu?
Biotin sa častokrát označuje aj ako vitamín krásy. Pokiaľ ho však máte v tele nedostatok, môže sa prejaviť viacerými nepriaznivými symptómami. Napríklad, môžu sa u vás prejaviť symptómy ako znížená kvalita vlasov, zmeny na pokožke v podobe vyrážok či nezdravej farby pleti.
Malé množstvo biotinu sa prejavia aj zvýšenou lámavosťou nechtov, únavou, zvýšenou hladinou cholesterolu, bolesťami svalov a poruchou látkovej premeny či činnosti srdca. Ak na sebe spozorujete tieto prejavy, riešte to čím skôr. V prípade komplikácií neváhajte svoj stav konzultovať s lekárom, ktorý vám odporučí to najlepšie riešenie pre vás.
Biotin v potravinách
Ak chcete dodať biotin do tela prirodzenou cestou, skvelým riešením sú potraviny. Tento jedinečný vitamín sa totiž nachádza vo viacerých druhoch potravín, ktoré sa odporúča konzumovať na pravidelnej báze. O ktoré potraviny ide?
Názov potraviny |
Obsah biotinu µg/100g |
Kešu orechy |
12 700 |
Pšenica |
193 |
Hovädzia pečeň |
97 |
Orechy lieskové |
76 |
Sója |
63 |
Fazuľa |
100 |
Maslo |
160 |
Biotin sa nachádza v dostatočnom množstve aj v bielkovinových potravinách, ako je chudé mäso, hydina, vajcia, morské plody, hrach či šošovica. Odporúčame vám preto hlavne tieto druhy potravín zaradiť do svojho jedálnička. Budete tak mať istotu, že prijímate dostatok vitamínov a minerálov, ktoré zabezpečia správne funkcie vo vašom tele. Skvelým zdrojom biotinu sú aj vajcia, morské plody a chudé mäso. Výskyt biotinu v potravinách bol potvrdený aj viacerými štúdiami.
Vedľajšie účinky biotinu
Biotin má aj viacero vedľajších účinkov, ktoré sa však prejavia len pri nadmernom užívaní tohto vitamínu. Vo všeobecnosti ide o veľmi bezpečný vitamín, u ktorého sa vedľajšie účinky vyskytujú len zriedkavo. Pokiaľ sa však vyskytnú, najčastejšie ide o nadmerné močenie, hnačku, nespavosť, problémy so spánkom alebo kožné problémy. Tieto vedľajšie účinky boli potvrdené aj v štúdiách, ktoré vykonali odborníci. V každom prípade však platí, že vedľajšie účinky biotinu sa objavia hlavne pri nadmernom užívaní a teda nedodržaní odporúčaného dávkovania.
Formy užívania
Pokiaľ chcete mať istotu, že denne prijmete dostatočné množstvo biotinu, môžete ho prijať do tela aj pomocou doplnkov stravy. Najčastejšie ide o tablety alebo kapsule. Táto forma je najobľúbenejšia, nakoľko sa jednoducho užíva a zapije sa dostatočným množstvom vody. Existuje však aj tekutá forma, prípadne biotin vo forme prášku. V neposlednom rade, biotin sa nachádza aj v mnohých prípravkoch, ktoré sú určené na vlasy, nechty alebo pokožku. To, ktorú formu si vyberiete, závisí hlavne od vašich vlastných preferencií.
Alternatíva k podpore pokožky
Cítite, že vaša pokožka už nie je tak pružná, máte pocit, že sa vám na tvári vyskytujú vrásky vo vyššej miere a máte často aj kožné problémy? V tom prípade by ste okrem biotinu mali začať užívať aj ďalšie vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín C, zinok a omega – 3. Biotin je v tomto prípade kľúčový, avšak nezabúdajte aj na doplnenie ďalších potrebných živín, ktoré sú pre správne fungovanie nevyhnutné. S tým vám môže pomôcť výživový doplnok moringa, ktorý má bohaté zastúpenie vitamínov, minerálov a priaznivo vplýva na zdravie vlasov a pokožky.
Biotin pre psov? Takto funguje!
Znie to možno neuveriteľne, no je to naozaj tak. Biotin je vhodný aj pre psov! Má priaznivý vplyv na fungovanie nervového systému, podporuje regeneračnú schopnosť pokožky a má dôležitú rolu v rámci energetického metabolizmu, ktorý podporuje. Priaznivé účinky biotinu na pokožku a srsť potvrdili aj viaceré štúdie.